Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Kiirel ajal võta aeg maha — loo kodus rahulik nurgake

Viimase aasta jooksul on paljude perede jaoks tuttav olukord, kus kõik pereliikmed viibivad pikki perioode koos kodustes tingimustes. Selline eluviis on tore, kuid mõnevõrra harjumatu ning oleks hea, kui kodus oleks nurgakesi, kuhu iga pereliige saab vajadusel omaette tõmbuda. Hubane nurgake loob tingimused, kus saab rahulikult raamatut lugeda, kohvi juua, tööd teha või mängida. Kuidas aga selliseid omaette oaase luua ja mida selleks vaja on?

Asukoht on määrava tähtsusega


Olgu tegu lugemisnurga, töö tegemise koha või lõõgastumise paigaga – asukoha valik on väga oluline. Isegi kui kujundada täiuslik nurgake, ei taha sinna keegi minna, kui see asub kohas, kust teised pidevalt mööda voorivad. Hea kui leiad kodust nurga, mis oleks pisut isoleeritud või mida saaks teatud elementidega rohkem varjata ning kompaktsemaks muuta.

Kuulsa Hiina ruumikorralduse feng shui põhimõte on, et inimene tunneb end turvalisemalt ja mugavamalt, kui ta selja taha jääb midagi suurt ja tuge pakkuvat. See vähendab ka võimalust teistel tulla üle õla piiluma, millega sa parasjagu tegeled. Eraldatust saab luua aga lihtsate võtetega. Näiteks võib varjutada ühe külje riiuliga, riputada lakke rippuvaid toataimi või asetada kõrgemaid taimi põrandale, mis jagaksid ruumi mõttelisteks osadeks. Abiks on ka see, kui kasutada ala piiritlemiseks õiges suuruses vaipa. Lastetoas loob toreda efekti kardinate või telgi kasutamine.

Väiksemates ruumides võib kindla seljatagusega asukoha leidmine osutuda keeruliseks ning siis tuleb teha muidugi kompromisse. Sellistes kodudes kasuta ära tühjana seisvad trepialused või diivani ja seina vahele jäävad nurgad elutoas.

Tooli valikust sõltub palju


Mis funktsiooni omaette nurgake täitma hakkab, sõltub suuresti tooli valikust. Argimõtete unustamiseks, lugemiseks ja niisama olesklemiseks sobivad hästi kott-toolid, rippuvad kiiktoolid, pesa-laadsed korvtoolid või erinevad tugitoolid, mida võib lisaks täiendada väikse otomaniga. Nende istumisaluste eesmärgiks on pakkuda lõõgastust ja anda võimalus igaühel võtta see asend, mis tundub kõige mugavam.

Korralikuma kontoritooli peale tuleks mõelda sellisel juhul, kui on vaja laua taga tööd teha. Arvutiga töötades tekib kehal tihti sundasend ja tool peaks olema võimalikult ergonoomiline, et rüht püsiks tervislikus asendis. Sirgemat istumist pakkuvat tooli ei tasu karta – moodsad kontoritoolid võivad olla väga mugavad ning nende eeliseks on rattad, mis lasevad pisut rohkem ringi liikuda ning tooli kergemini ühest kohast teise liigutada. Ratastel kontoritooli all kasuta aga kindlasti spetsiaalset matti, et põrand kahjustada ei saaks.

Laua valimine vastavalt oludele


Tänapäeval on mitmeid nutikaid laudu, mille vahel valida. Kitsastes oludes võib kasutada näiteks liikuva klapiga lauda, mis kinnitub seinale ja mida saab vajadusel lasta seina pealt alla või tõsta üles.

Lisaks on ka laudu, mis on koos riiulisüsteemiga – kui lauda parasjagu ei kasuta, on see seina ääres riiuli osa, kui aga vaja, saab kirjutuslaua osa liigutada riiuli otsast vajalikus suunas väljapoole. Oluline on tähele panna, et kontori „üles seadmine“ ei võtaks kaua aega, sest siis tekib kiusatus töö kuskil põlve otsas ikkagi ära teha ning valminud kodukontori nurgakest mitte kasutadagi.

Abilauakese või toetuspinna järgi on tegelikult vajadus ka mugavas lugemisnurgas. Lugemise juurde käib aeg-ajalt ikka tee joomine või küpsise näksimine, ning hea oleks neid kuhugi asetada ilma, et peaks pidevalt püsti tõusma.

Ilma lisavalgustuseta ei saa


Ideaalseks loetakse loomuliku päevavalguse olemasolu, kuid isegi, kui mõnus nurgake asub akna all, vajab see pimedal ajal lisavalgustust. Elutoas loob hubase olemise pigem mitme suunatava valgustiga lahendus, kui et jääda lootma ühele suurele toa üldvalgustile. Lugemisnurka kuluks kindlasti ära üks põranda- või seinalamp, mis annaks piisavalt hajutatud valgust raamatu lugemiseks. Meeleolu loomiseks võib riputada seinale või riiulile valgusketi, paigutada lähedusse looduslikust materjalist küünlaid või asetada meeleolulamp põrandale. Valgustuse tonaalsus võiks olla pigem soe kui külm.

Arvutiga tööd tehes võib tunduda, et arvuti ekraani valgus ise on piisav, kuid ka sellisel juhul on lisavalgustuse olemasolu väga vajalik. Uuringud on näidanud, et vähene valgus tekitab unisust ning vähendab keskendumisvõimet.

Organiseeritus on võti

Mugava ja kiirelt koristatava nurgakese loomisel tuleks mõelda asjade organiseerimise võimalusele. Selge on see, et töölaual kipub segadus kergelt tekkima, kuid tegelikult tekib asju isegi lugemisnurgas. Kuhu käib raamat? Kus hoida ajakirju? Kus on märkmepaberid, mida aeg ajalt kasutada? Kirjutusvahendid? Kuhu toetada mobiiltelefon, kohvitass või koogitükk?

Organiseerimise võimalusi on mitmeid - seinapinna ärakasutamine, lauale organiseerimissüsteemi paigutamine, ratastel korvikeste/riiuli omamine, tugitooli käetoele kinnitatav riidest tasku. Kui läheduses on riiul, saab sealset pinda samuti ära kasutada kastidega/korvidega süsteemi loomiseks. Palju polegi vaja, piisab, kui igal asjal on oma koht ning iga kord hubast nurgakest kasutades on teadmine, et need asjad juba on seal ees kasutusvalmis. Puhtus ja kord annavad tõuke positiivsele mõtlemisele!

Lilled loovad rahuliku meeleolu

Olgu tegu kas töö- või vaba aja nurgakesega – toataimed sobivad selle kaunistamiseks ning rahustava meeleolu loomiseks suurepäraselt. Moes on suisa koduste džunglite loomine, kus valitseb põhimõte – mida rohkem taimi, seda parem. Feng shui seisukohalt aitab elav taim kaasa negatiivse energia ja elektromagnetilise müra puhastamisele.

Ümbritse nurgake inspireerivate asjadega

Nagu eespool mainisime, on meeldiva nurga valimise juures asukoht väga oluline, kuid vähem tähtis ei ole ka dekoreerimine. Padjad, meeleoluvalgustid, rohelised taimed, fotod seinal, inspireerivad raamatud, küünlad, meened reisidelt – need nipsasjad tekitavad hubase tunde ning soovi selles keskkonnas viibida ja mõnusalt aega veeta.

Kiire elutempo juures on kodustes tingimustes vahel keeruline leida aega iseenda jaoks, et raamatut lugeda või ajakirja sirvida. Enamus meist vajab aga sellist kvaliteetaega väga, mistõttu võiks igas kodus olla selline rahulik nurgake, kus end argimelust välja lülitada ja võtta hetk omaette olemiseks.

Fotod: ikea.ee; ruudis.ee; krissublogib.eu; fino.ee; juniik.ee.