Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Kuidas planeerida unistuste kööki

Köök pole pelgalt toidu valmistamise ruum, vaid kodu süda, kus kogu pere koos aega veedab. Uus kodu annab võimaluse luua köök, kus kõik on sinu käe järgi seatud ning maitse järgi valitud. Sobiva köögi planeerimisel tuleb lisaks köögi visuaalsele väljanägemisele mõelda ka pragmaatiliselt.

Enne köögi planeerimist mõtle läbi need küsimused:

-       Kui palju ruumi on korteris köögi jaoks?
-       Milline näeb välja põrandaplaan?
-       Kui olulised on sinu jaoks kvaliteetsed köögiseadmed ja tehnika?
-       Kus on köögi vee- ja elektriühendused?
-       Kui palju ruumi on vaja asjade hoiustamiseks?
-       Millist stiili kööki tahaksid?

 

Väikse köögi läbimõeldud lahendused

Erilahendusena tehtud köök võib osutuda üsna kulukaks, kuid alati on alternatiive ning ka tagasihoidlikuma eelarvega saad kokku panna suurepärase köögi. Kui sul pole tingimata vaja palju ruumi hoiustamiseks ja köögi jaoks on ala piiratud, kasuta lineaarset ehk ühte seina paigutatud kööki või L-kujulist köögilahendust.

Väike köök tundub ruumikam, kui kasutada viimistluses heledaid toone, mis peegeldavad valgust ja muudavad ruumi visuaalselt suuremaks. Ära unusta ka õiget, meeleolu loovat valgust. Tööpind peaks olema hästivalgustatud, selleks on soovitav kasutada LED-ribasid. Laelambiga aga loo soojemat ja hubasemat valgust.

Kompaktsemasse kööki on võimalik valida sobilikud mõõdult väiksemad kodumasinad, kõige tähtsam valikukriteerium on aga nende energiatõhusus. Avatud ruumi põhimõtete puhul on äärmiselt olulisel kohal ka mürasummutus ja efektiivsus. Integreeritud kodumasinad aitavad luua ruumi ühtset ilmet.

Köögi põhielemente paigutades jälgi, et pliidi, kraanikausi ja külmkapi vahel oleksid takistamatud ühendusteed, nii saad kokkamistuhinas sujuvalt liikuda.

 

Suurem eelarve ja rohkem ruumi

Eritellimusel valmistatud köökide eeliseks on see, et saad kõike enda järgi kohandada. Kas kokandus on su kirg ja vajad oma kunsti harrastamiseks palju ruumi? Siis kaalu kaherealist köögilahendust või ka köögisaart. Ka kappide kõrgus on oluline tegur. Kui oled keskmisest pikem või lühem, on hea mõte ka köök vastavalt planeerida, nii väldid vale kehaasendiga hakkimisest või nõudepesust tekkivat seljavalu.

Valikute tegemisel mõtle pikaajaliselt. Kui oled valmis oma köögile veidi rohkem raha kulutama, siis väljendub see eelkõige väärtuslike materjalide valikul. Graniidist, marmorist või isegi betoonist tööpinnad on kergesti puhastatavad ja annavad köögile minimalistlikku luksust. Kvaliteetsed eksklusiivsed seadmed, nagu veinikülmik või grill, mitmekesistavad õhtusöögi valmistamise võimalusi.

 

Enne funktsioon, siis vorm

Tunned ise kõige paremini, mida oma köögilt vajad. Kas sulle meeldib tundide kaupa uusi retsepte proovida või on menüüs tihti valmistooted? Kas sul on eraldi söögituba või naudid perega õhtusööki köögis?

Olenemata eelarvest ja ruumist, saad mõningaid aluspõhimõtteid jälgides lihtsasti planeerida hubase köögi. Ja juba varsti valmistadki maitsvaid suupisteid oma uue kodu soolaleivapeoks.