Active lifestyleamusement2apartment2Architecturearrow-downPage 1Group 3arrow22arrow2arrow2attachbike2blocks2blocks2bonavapinbonavapin-in-availablebus2cafecalendar2check2close2collapse2CollapseCommon facilitiesGroup 2CloseGood SVG BlackOK SVG BlackPoor SVG BlackVery good SVG BlackVery poor SVG Blackamusement2Culture EntertainmentShapedocument2document_blankdoublearrowarrow2arrow2arrow22Eat Drinkemail2expand2external_link2Family friendlyfavourite2filter2Getting thereGreen solutionsgrocery_store2grocerystoreShapeHealthcareheart_activeHeart filled SVG Blackheart_inactiveholiday_cottage2Shapehospital2house2mypagespin_distanceicon-unit-v2like2list2Local servicesbonava logotype primarybonava logotype secondarybonava logotype_symbolMaintenance SVG BlackMap-pinminus2minus2mobile2parkNature activitiesnature_trails2Neighbourhood storyclose - kopiaparking2pdf2plot2plus2Group 2external_link2preschool2restaurant2row_house2schools2Schoolssearch2semi_detached2settings2Shoppinglocal_services2Social lifestyleSpecial featuregymtapTools SVG BlackGroup 2tube2user2

Interjööri värvitoonid

Kuidas valida interjööri värvitoone

Rahulik ja lõõgastav, mitmekesine ja lõbus või hoopis minimalistlik – õhkkond sinu kodus sõltub paljuski interjööri värvilahendusest. Läbimõeldud värvi kasutamine loob soovitud meeleolu ning lisab ruumile isikupära.

Proportsioonid

Värvi parimaks tajumiseks soovitakse kasutada proportsioone 60–30–10. See tähendab, et 60% peaks moodustama domineeriv värv (seinad), 30% lisavärv (mööbel, kardinad, laudlinad) ja 10% jääks värviaktsentidele (lillepotid, vaasid, pildiraamid). 

Analoogvärvid

Interjöör näeb välja harmooniline ja tasakaalustatud, kui see on kujundatud analoogvärvides ehk kasutatud on värve, mis asuvad paletil kõrvuti. Näiteks kollane ja roheline, sinine ja helesinine, punane ja oranž.

et/SysSiteAssets/img/article/inspiration/cvet-v-interior/color-2.jpg

Must

Musta taustal hakkavad kõik värvid „kõlama“ puhtamalt ja selgemalt. Musta värvi kasuks otsustamine võib nõuda küll julgust, kuid piisab ühest esemest, et see köidaks pilku ja looks suurepärase kontrasti iga taustaga.

Looduslikud kombinatsioonid

Värvivalikul ja paigutusel on abiks ka värvide looduslikult esinemise põhimõtted. Meid ümbritsevad tumedat värvi muld, soojades ja keskmistes alatoonides puud, heledates toonides taevas. Lähtu sellest ka kodus: tume põrand, soojad seinad (mitte tingimata rohelised) ja hele lagi.

Värvi liikumine

Illusioon värvi visuaalsest liikumisest ühest ruumist teise ühendab kõik toad kodus ühtseks tervikuks. Selle efekti saavutamiseks korrake korteri peamisi värve igas ruumis erinevates variantides. Näiteks kardinate värv ühes toas kordub diivani polstris teises või valgustite värvis kolmandas.

et/SysSiteAssets/img/article/inspiration/cvet-v-interior/color-3.jpg
et/SysSiteAssets/img/article/inspiration/cvet-v-interior/color-4.jpg
et/SysSiteAssets/img/article/inspiration/cvet-v-interior/color-5.jpg

Seoste loomine

Kasuta värve, mis seostuvad soovitud emotsioonidega. Türkiissinine värv meenutab merd, rahu ja puhkust. Kasuta seda tooni näiteks magamistoas. Päikese, energia, elu värv kollane sobib köögi liikuvasse õhkkonda. Kirglikku ja jõulist punast kasuta näiteks aktsendina võõrastetoas või töökabinetis.

Visuaalsed efektid

Heledates pastelltoonides kujundatud ruum näeb välja visuaalselt suuremana. Suurte ornamentide, eredate värvide ja kontrastide kasutamine köidab tähelepanu, aga ka kitsendab ruumi. Seetõttu on soovitav väikeses toas kombineerida valgega nt virsiku, heleroosa, oliivi ja liiva värvi.

et/SysSiteAssets/img/article/inspiration/cvet-v-interior/color-6.jpg

Teaduslik lähenemine

Lähtudes värvipsühholoogiast, saad luua oma kodus tasakaalustatud sisekujunduse. Arvatakse, et teatud toonid suudavad näiteks mõjutada hormonaalsüsteemi või südameveresoonkonna tervist. Baker-Milleri roosa värviaktsent teeb aga õhkkonna sõbralikuks ja lõõgastavaks.