Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Sisusta äge lastetuba, mis lapsega sammu peab

Pole eriline saladus, et lapsed kasvavad. Lastetoa sisseseadmisel tuleb arvestada nii nende pikkuse kui ka huvide kiire muutumisega. Kuidas kujundada lapsele tuba, mis vastaks tema vajadustele, oleks mõnus ning samas praktiline? Tänapäevaseid lahendusi tutvustab Bonava sisekujundaja Grete Laan.

Lastetuba sisustades ei tasu värvide ja fantaasiaga üle pingutada. Erinevaid sisustussaateid vaadates võib jääda mulje, et lasetoas peaksid olema autokujulised või printsessile sobivad voodid. Tegelikkuses ei ole see aga väga jätkusuutlik lahendus. Lapse tujud muutuvad ja pidevalt toa sisustust välja vahetada ei ole kuigi mõistlik.  

Loodussõbralikest materjalidest minimalistliku joonega lastetoa mööblit valmistavad Eestis mitmed tootjad. Bonava Liikuri Kvartali näidiskorteri lastetuppa valisime modernsete vormidega õhulise mööbli kodumaiselt brändilt Kaissu. Ka väikeses toas ei mõju see massiivsena.

Vastavalt lapse huvidele ja (vanemate) stiilieelistustele saab tuppa värve ning temaatilisi elemente lisada erinevate tekstiilide ja aksessuaaridega. Näiteks seinakaunistusi on võimalik kergelt vahetada, kasutades postrite jaoks mõeldud kahest liistust koosnevat hoidikut.

Selle riputamiseks ei ole vaja isegi kruvi seina lasta, vaid piisab kleebitavast nagist. Meie lisasime laua kõrvale veel magnetitega resti, kuhu saab erinevaid päevakohaseid teateid, kutseid ja postkaarte kinnitada.

Alanud kooliaastal peab valmis olema selleks, et õppetöö ei kulge tavapärases rütmis ja palju aega tuleb veeta ka kodustes tingimustes iseseisvalt ülesandeid lahendades. Seetõttu tuleks lapse töökoha kujundamisele erilist tähelepanu pöörata. 

Valides muudetava kõrgusega laua, lood eelduse lapse kehaasendi toetamiseks. Kaissu lauda on võimalik kasutada erinevatel kõrgustel – seega sobib sama laud esimesest klassist gümnaasiumi lõpuni välja. Lisaks valisime sahtlikapi, mis sobib kasutamiseks nii panipaigana laua all kui ka öökapina voodi kõrval.

Laua juurde tuleks kindlasti leida tool, mille istumiskõrgus on liigutatav (pildil olev tool pärineb Ikeast). Lastetoas võiks tekstiilkattega toole pigem vältida, sest need kipuvad määrduma ja soodustavad seda, et laps end istuma unustab. Samuti pole vaja toolile rattaid, mis niisama ringi sõitma ahvatlevad. Iga püstitõusmine ja lisasamm tuleb ju ainult kasuks.

Asendite muutmine on väga oluline, tagamaks sirget rühti ja hoidmaks eemal erinevaid seljahädasid. Seetõttu võiks lastetoas lisaks tavapärasele toolile kasutada ka mõnda muud istumisvahendit. Meie oleme selleks valinud spetsiaalselt laste mõõdus istumispalli, mis on kaetud kergesti puhastatava tekstiiliga ja sobib kodukasutusse hästi.   

Palli peal on võimalik puhkepauside ajal erinevaid harjutusi teha, et istumisest tingitud pingeid vähendada. Kindlasti osutub see populaarseks ka külla tulevate sõprade seas.

Ainult lugemist hõlmavad tunniosad saab edukalt läbida kasvõi põrandal pehmel vaibal või voodis lamades. Oluline on just see, et päeva jooksul võimalikult sageli asendit vahetada. Koolis on seda praktikat üsna keeruline rakendada, kuid kodus saab kehaasendite variatiivsusele rohkem tähelepanu pöörata. 

Paigutades voodile patju, on lihtne seda päevasel ajal diivanina kasutada. Kaissu voodile saab tellida ka spetsiaalse pehme seljatoekatte, mis istumise mõnusamaks teeb.

Lapse sirgumist arvestades võib kasutada pikendatavat voodit. Teine variant on juba varakult normaalmõõdus voodi kasuks otsustada ning lisada sellele alguses turvapiire. Voodialust ruumi aitavad hästi ära kasutada mahukad sahtlid, kus hoida voodiriideid, mänguasju või lauamänge. 

Kui lastetoa mööblit valides saavad esikohale ratsionaalsed kaalutlused, siis patjade, vaiba, nagide, postrite ja muude lisandite valikul kaasake julgesti last ning arvestage tema eelistustega.