Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Praktilised soovitused köögi uuendamiseks

Kas kuulud nende hulka, kellel on oma elamise kevadine värskenduskuur veel pooleli või planeerid remonti suviseks puhkuseks? Kui kavatsed ette võtta suuremad või väiksemad muudatused köögis, vajab see põhjalikumat läbimõtlemist. Bonava sisearhitekt Grete Laan jagab nõuandeid, kuidas trendide kõrval praktiliseks jääda ning ka piiratud ruumiliste võimaluste korral endale funktsionaalne ja ilus köök kujundada.

Skandinaavia stiili kõrval ka teised valikud

Pikalt on eestlaste köögis domineerinud valged toonid. Põhjamaine hele stiil on populaarne juba seetõttu, et korterid on meil pigem väiksed ja valgust kipub alati väheks jääma.

Skandinaavialiku lähenemise kõrval võib näha aga ka teisi suundi. Üha enam julgetakse kasutada musta ning muid värve. Musta võidukäiku sisekujunduses mõjutab asjaolu, et järjest rohkem muudetakse vanu tehasehooneid korteriteks. Kui otsida Internetist stiilinäiteid industriaalse köögi kohta, leiame suures osas tumeda kooslust puidu ja metalliga.

Pildil näeb see küll šikk välja, aga väikesesse korterisse pole just kõige parem valik. Kui soovid ka oma köögis näha tumedaid toone ja tööstuslikku ilmet, võid kahte stiili omavahel kombineerida. Sellisel juhul vali musta värvi valamu ja segisti. Võiksid veenduda, et ka valitud kodutehnikal ei oleks roostevabasid detaile – siis jääb üldmulje parem.

Kõrvalasuv foto: houzz.co.uk

Kui tume värvigamma köögis tundub liiga julge valik, võiks kaaluda värvide lisamist.

Moes on mitmesugused sinakad ja rohekad toonid. Kombineerides neid valge või helehalli ning puiduga saad tulemuseks mõnusalt sooja ja naturaalse köögi.

Meeldivat alternatiivi valgele pakuvad köögis ka erinevad pastelsed toonid: kašmiir, helehall, kakao, latte jm.

Foto: Bonava Liikuri Kvartali näidiskorter

Hea nipp:

Kui soovid vanale köögile uue näo anda, võid selle lihtsalt üle värvida. Hästi sobivad selleks näiteks Fusion Mineral värvid.

Üle värvitud köök – enne ja pärast. Foto: hollandavenuehome.com

Eelista kappe riiulitele

Juba mõnda aega näitavad köögitrendid terve seina ulatuses avatud riiuleid. Pildil tundub kõik kena, kuid tegelikult on vähe selliseid inimesi, kes suudavad oma kööki pidevalt laitmatus korras hoida. Avatud riiulitega köögid sobivad pigem neile, kes kodus süüa teha eriti ei armasta ning kelle köök ongi peamiselt osa kaunist sisustusest.

Väikeses köögis kasuta avatud pinda minimaalselt. Köögis on asju palju ning paigutades need uste taha, on tunduvalt kergem kööki korras ja puhtana hoida.

Väiksemas nurgaga köögis tuleks nurgakapi pind maksimaalselt ära kasutada. Selleks on palju erinevaid võimalusi. Tavaline riiul või lihtsalt keerlev karussell on neist soodsamad, aga mitte just kõige funktsionaalsemad lahendused. Erinevad väljatõmmatavad variandid suurendavad nurgas oleva ruumi kasutusmugavust tunduvalt.

Hea nipp:

Köögi värskendamise tuhinas pea silmas, et vähem on parem. Kõiksugu tagaseinale riputatavad asjad koguvad tolmu ja mustust. Piltidel võivad tunduda tööpinna juures rippuvad maitsetaimepotid ja köögiriistad toredana, aga reaalsuses on see pigem ebamugav.

Foto: kitchensource.com

Värske tulemus vähese vaevaga

Köögi välimusele annavad palju juurde kapinupud, mis on ühtaegu ilusad ja praktilised.

Freesitud käepidemetega puhas ilme on jätkuvalt moes, kuid valikus on ka palju teisi variante – leia vaid erineva kuju, värvi ja suurusega nuppudest sobivad. Suure valiku erilisemaid ja tavalisemaid kapinuppe leiab näiteks aadressilt kapinupud.ee.

Kuigi populaarsust koguvad nahast käepidemed, siis köögis neid kasutada ei soovitaks. Nahk muutub niiskuse mõjul kõvaks ja määrdub kiiresti.

Hea nipp:

Jäta ülemised kapiuksed ilma käepidemeteta. Kui alumine riiul algab veidi tagapool, saad kapiukse kenasti alt avada. Nii saad alumiste kappide nuppude peale pisut rohkem kulutada.

Foto: etsy.com

Ajatu ja praktiline tagasein

Võrdlemisi levinud on kasutada köögi tagaseinal valgeid ristkülikukujulisi plaate ehk metrooplaate. Kui soovid sellest veidi erinevat lahendust, siis kata tööpinna taha jääv sein näiteks suurte plaatidega. Olenevalt köögi suurusest läheb selleks tarvis 3-4 plaati mõõtudega 300x600 või isegi 600x1200 mm. Sellisel juhul on vuuke vähem ja koristada lihtsam.

Foto: renoguide.com.au

Kui soovid kasutada klaasi, siis eelista taustvärvitud varianti. Piimjal klaasil jäävad kõik pritsmejäljed näha. Kirka klaasi taha võivad ajaga koguneda putukad ja neid sealt enam lihtsasti välja ei saa. Samuti ei soovita kasutada tagaseinal pilte, sest mõne aja pärast ei pruugi valitud pilt enam üldse meele järele olla.