Kardinatrendid 2017

Kardinamoes valitsevad looduslikud toonid ja mustrid

Sel kevadel valitsevad kardinamoes looduslikud toonid ja mustrid ning kangad, mis jätavad naturaalse mulje. Bonava sisearhitekt Grete Laan annab ülevaate kardinatrendidest ning jagab soovitusi sobivate aknakatete valimisel.

Kardinate kasutuses Eestis hooajalist vahetuvust üldiselt ei toimu. Suur osa ajast puudub meil tubades loomulik valgus ja nii ei ole mõtet seda raskete tekstiilidega veelgi rohkem varjata. Suvel võib kasutada aknakatteid kahe kihina: katvat kardinat, kas pimendavat rulood või voldikkardinat taga, ees aga õhulist tekstiil, mis laseb päevavalguse tuppa ja kaitseb samas soovimatute pilkude eest.

Nii nagu muud valdkonnad, liiguvad ka kardinatrendid looduslikkuse ja naturaalsuse poole. Siin saab eristada kahte äärmust: ühelt poolt puhtad toonid, looduslikud mustrid ja geomeetria ning sellele teiselt poolt vastanduvad ulmelised, läikivad ja ekstreemsed aknakatted. Teine pool on küll pigem erand ja sobib vähestele. Koduses sisekujunduses tasub lähtuda siiski kujunduse tervikust.

Materjalivalikus on samuti põhiline märksõna naturaalsus ja varem sisekujundusse imbunud nö kleidivoodrid hakkavad akende eest kaduma. Looduslik linane on alati hea valik, kuid see kortsub väga kergelt ja hakkab akna ees mängima. Seetõttu on kangatootjad leiutanud võimaluse teha sünteetilist kangast nii hästi järgi, et ei visuaalselt ega isegi katsudes pole võimalik aru saada, et tegemist ei ole päris linase kangaga. Selline kangas on praktilisem ja soodsam ning seda on lihtsam hooldada. Suund on ikka lihtsuse poole, seda nii visuaalses plaanis kui ka hoolduse mõttes.

Kardinatrendide pilt

Puhtad värvid ja suured loodusmustrid


Toonidest valitsevad puhtad toonid, segatud värvid ei ole praeguse hooaja lemmikud. Laineid löövad sinised ja rohelised erinevates tumedusastmetes. Mustrid pärinevad samuti loodusest: lille- ja loomamustrid ning geomeetrilised kujundid. Mustrid on hästi suured – mida suurem, seda uhkem,  väikest mustrit praktiliselt ei kohta.

Elutuppa sobivad ka õhulisemad kangad. Kui aken on otse vastu teleriseina, siis peaks akna ees olema ka kattev kardin: paks tekstiil, ruloo või ribakardin, mis kaitseb päikese eest ja võimaldab telerit vaadata. Kui aken ei ole teleri vastas, tasub eelistada õhulisi kardinaid.

Magamistoas võiks kasutada nii õhulist kui ka paksu kardinat: õhulist päeval ja öösel katvamat kardinat. Juhul kui magamistoa aknad asetsevad nii, et keegi neist sisse ei vaata, võib piirduda ka ainult paksu kardinaga, mida ööseks ette tõmmata, päeval aga nautida katmata vaadet ja lasta valgust tuppa.

Lastetuppa ei ole hea valida tekstiilkardinaid, sest need kipuvad kergesti määrduma. Kõige lihtsam ja praktilisem oleks valida sobiva motiivi või mustriga lastepärane ruloo või  pimendamist võimaldav ribakardin. Lapse kasvades on seda kerge vahetada. 

Eemaldatav versus püsiv


Lisaks toonidele, mustritele ja kangale saab valida erinevate kardinasüsteemide vahel, mis  laias laastus jagunevad kaheks. Rooma, tekstiil või paneelkardinad on kas akna ees või eest ära. Vahepealset varianti nende puhul üldiselt ei ole. Riba- ja voldikkardinad võivad olla kogu aeg akna ees, neid ei pea ära tõmbama, sest nad lasevad valgust läbi.

Kahesüsteemset voldikkardinat on hea kasutada  esimestel korrustel, kus on maast laeni aknad või rõduuks. See kardin võimaldab end mõlemast otsast liigutada või tõsta alt üles näiteks õla kõrgusele. Ühest küljest tuleb valgus sisse, aga keegi ei näe, mida pererahvas sees toimetab.

Kui tahta akent katta, kuid siiski valgust tuppa lasta,  peaks valima ribakardina, mille ribasid saab pöörata. Kodusesse interjööri sobib paremini puidust või bambusest ribakardin.

Ribakardinad

 

Suured aknad arhitektuuris on toonud taas päevakorda varem varjusurmas olnud kahesiinilised külg- ja tüllkardinad. Tüllkardin katab suure klaasipinna ning laseb valgust tuppa, kuid õhtusel ajal, kui tuli toas põleb, saab tõmmata ette paksemad ja katvamad külgkardinad.