Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Kriisimurdjad kinnisvaraturul: Bonava pani Uus-Mustamäel teise etapi nurgakivi

Mustamäe südamesse Bonava poolt rajatava Uus-Mustamäe uusarenduse teine etapp sai 16. juunil 2020 nurgakivi. Rootsi börsifirma Bonava sõnul on Uus-Mustamäe arendusprojekt hetkel ilmselt kogu Eesti suurima töös oleva ehitusmahuga uusarendus, kus kokku on ehituses 340 uut korterit.

Esimese etapi ehitustööd Uus-Mustamäel algasid juba 2019. aastal kui alustasime kolme kortermaja ehitusega Aiandi 5 kinnistul. Need 99 uut kodu valmivad juba sellel sügisel ja neist ainult kaheksa on veel ilma uue omanikuta,“ ütles Bonava Eesti tegevjuht Timo Riismaa, kinnitades koduostjate suurt huvi Uus-Mustamäe uusarenduse vastu.

„Nüüd panime nurgakivi Uus-Mustamäe teisele etapile ehk 4 kortermajale Aiandi 10 ja Aiandi 12 kinnistutel, kokku 164 korteriga. Näeme, et ka pärast kinnisvaramaastikul ärevust külvanud kevadhooaega püsib inimeste huvi ja soov soetada kodu just uusarendustesse ning see annab enesekindlust jätkata Mustamäe suurima uusarenduse ehitusega täiskäigul ja aeglustamata," tõdes Timo Riismaa.

„Uus-Mustamäe kolmanda etapi ehitustööd on samuti sisuliselt juba alanud, nurgakivi panekuni jõuame ilmselt  lähinädalatel. Kolmas etapp Aiandi 8 kinnistul koosneb kolmest kortermajast kokku 77 uue korteriga. Tervikuna on meil seega praegu Uus-Mustamäe arendusprojektis ehituses kolm etappi ehk tervelt kümme kortermaja kokku 340 korteriga“, ütles Timo Riismaa.

„Mustamäe südames asuvasse Uus-Mustamäe uusarendusse rajatakse lähema 5-7 aasta jooksul kokku umbes 750 uut kodu, ehitatakse välja Aiandi tänav ning rajatakse hoonete vahelised puhkealad ja mänguväljakud ning ka avalikuks kasutamiseks mõeldud Uus-Mustamäe rekreatsiooni linnak koos rohealadega,“ ütles Bonava arendusplaanidest Mustamäel rääkides Lauri Laanoja, Bonava müügi-ja turundusjuht.

Nurgakivi ajakapsli asetas Bonava paika koos Lumi Capitali ja LHVga, sest Aiandi 10 ja 12 aadressidele kerkivad majad kokku 164 uue koduga saavad osaks ja Lumi Capitali LHV pensionifondide üürikorterite portfellist, mille sarnased tegutsevad juba praegu Põhja-Tallinnas Manufaktuuri tänaval. „Meie esimene üürimaja Põhja-Tallinnas Manufaktuuri tänaval on näidanud, et kliendikeskse lähenemisega ning pikaajalist eluaset pakkuv täisteenus on see, mida paljud üürikodude otsijad on oodanud,“ sõnas Lumi Capital üürimajade ärijuht Hannes Tall.

„Mustamäe on paljudele tallinlastele südamelähedane elukeskkond ning usume, et Bonava hubases Uus-Mustamäe arenduses asuvad kodud saavad olema lisaks koduostjatele ka üüriklientide seas populaarne elukoht. Hoolimata ebakindlast ajast majanduses jätkame üürimajade investeerimisprogrammi, sest usume Eesti majanduse käekäiku pikaajaliselt ning Tallinna linna kui atraktiivsesse keskkonda, kus elada ja töötada,“ lisas LHV kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim.

Bonava sõnul moodustavad pensionifondide rahaga rajatavad pikaajaliseks üürimiseks mõeldud korterid nii Skandinaavias kui ka Lääne-Euroopas suure osa kogu eluasemeturust, pakkudes alternatiivi neile, kelle jaoks kinnisvara ostmine ei ole erinevatel põhjustel sobilik. „Bonava kontsernil on varasem üürimajade arenduskogemus nii Skandinaaviast kui Saksamaalt ning kuna Eestis on sihtgrupp sellise toote jaoks olemas, siis soovime järgmiseks ka Eesti eluasemeturul panustada üürimajade arendamisse. Selliste uusarenduste sisse rajatavate üürimajade puhul on oluline aru saada, et need on põhimõtteliselt samasugused hooned ja korterid nagu ülejäänud selle arenduse hooned ja korterid. Erinevus seisneb vaid selles, kas kodu ostetakse kodulaenuga arendajalt või võetakse pikaajalisele üürile üürioperaatori käest“, tõdes Timo Riismaa Bonavast.

„Investoritele võib üürimajade arendamine võrreldes äri- ja kaubanduskinnisvaraga tähendada küll lühiajaliselt veidi madalamat tootlust, kuid praegusel ebakindlal ajal ning ka pikas, üle majandustsüklite ulatuvas vaates on tegemist tunduvalt jätkusuutlikuma ärimudeliga,“ selgitas Timo Riismaa.

Bonava on üks juhtivaid elamuarenduse ettevõtteid Põhja-Euroopas olles loonud kodusid ja naabruskondi alates 1930-ndatest aastatest. Bonaval on 2300 töötajat, ettevõte tegutseb Rootsis, Soomes, Taanis, Norras, Saksamaal, Peterburis, Eestis ja Lätis ning selle käive oli 2019. aastal 15,5 miljardit Rootsi krooni. Bonava aktsiad on noteeritud Stockholmi börsil Nasdaqi nimekirjas.