Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Tee ise jõulukalender, mis interjööri särama lööb

Talvise kaamose ajal tasub rohkem tähelepanu pöörata kodu hubasemaks muutmisele ning kaunistamisele. Üheks toredaks viisiks jõuluootuse pikk pime aeg üle elada on jõulukalendri kasutamine. Igapäevane pisike üllatus tekitab positiivseid emotsioone ning kaunis kalender pakub silmarõõmu terveks detsembrikuuks. Et leiaksid just enda koduga sobiva lahenduse, jagame kolme õpetust, kuidas lihtsa vaevaga ise jõulukalender valmistada.

Keskkonnasõbralikkus on oluline

Uusi asju ostes või meisterdades tasub eelistada looduslikke materjale ning mõelda üleliigse tarbimise vähendamisele. Lisaks on keskkonnale paremad sellised kalendrid, mida saaks kasutada mitmeid aastaid. Õnneks leidub palju imelisi jõulukalendreid, mis sobivad keskkonnasõbraliku mõtteviisiga. 

Minimalistlik jõulukalender põhjamaisesse interjööri

Eesti kodudes armastatakse üha rohkem skandinaavialikku disaini. Sellisesse interjööri sobib minimalistlikum ja mitte väga värvikirev kalender. Tasub vaadata kõigepealt kodus ringi, mis toonid on kujunduses valdavad ning nende järgi valida paar põhitooni ka kalendrile, mida meisterdama asuda. Näiteks lihtsasse jõupaberisse pakitud kingitused loovad tervikliku üldpildi, mida pisikeste detailide ja kaunistustega täiustades saavutad ahvatlevama ning luksuslikuma mulje.

  1. Otsi loodusest üks kena parajalt tugev oks.

  2. Osta või meisterda jõupaberist kotikesi ja kaunista need mustritega, joonistustega. Kaunistamiseks sobivad nii markerid kui ka guaššvärvid. Ära unusta lisamast kuupäevasid! 

  3. Pane kingitused kottidesse ja riputa need oksa külge kena kokkusobiva nööriga.

  4. Kaunista oks ning kingipakid looduslike materjalidega.

  5. Riputa kalender seinale ning naudi kinkimisrõõmu!

Jõulukalender, mis rõõmustab ka naabreid

Kui seinal või uksel ei leidu sobivat kohta, kuhu kalender riputada, leidub ka muid variante. Pakume välja teistsuguse põneva jõulukalendri, mida saab asetada just kapile, aknalauale või kasvõi põrandale kuuse alla.

  1. Osta pakendikeskusest või varu varakult erinevaid püstiseid kaste ja karpe, millest valmistada majakesi. Ära muretse, kui ei saa kokku 24 maja. Seda erilisemad tunduvad need kuupäevad, kui on aeg avada järgmine kink. Vali kuupäevad, mis on kingi saajale kuidagi tähendusrikkamad või piirdu ainult advendipühapäevadega.
  2. Lõika kasti nurgad ülevalt lahti ning murra kaks vastastikust külge katusteks kokku. Kui liimimisega ei viitsi tegeleda, võid katuseharjad pesulõksudega kinni panna. See hõlbustab ka kingituse sisse panemist ning välja võtmist.
  3. Joonista kasti esiküljele aknad ja uksed, tee katustele erinevaid piirjooni. Lõika vaibanoaga või väikeste kääridega kujutised välja. Kui on aega ja plaanid majakesed aknale panna, võid kaunistusi teha mõlemale vastastikule küljele. Siis on ka naabritel kenam vaade.
  4. Soovi korral võib kastide sisse akende ja uste taga  kleepida kalka paberit. Siis ei pea kingitust omakorda pakkima – keegi ei saa majja sisse piiluda. See mahendab ka akendest paistvat valgust
  5. Kaunista majakeste sisemust ja ümbrust LED-tulede ketiga, mis ei lähe kuumaks ega muuda dekoratsioone tuleohtlikuks.

Jõulukalender, mis on saaja nägu

Jõuluootuse kalender teeb meele rõõmsaks igaühel. Kuid kellelegi teisele kalendrit meisterdades peab silmas pidama ka saaja eelistusi. Kas kingi saaja tohib süüa magusat? Kas tal käivad juba päkapikud ja kommi pole vajagi? Siin üks jõulukalendri idee, mille kingitusteks pole söödavad hõrgutised, vaid emotsiooniderohked mälestused.

  1. Vajad suuremat papist, vineerist või paspartuust alust (nt 82 x 63 cm).
  2. Hea, kui leiad ka tugevama pulga, millele papist alus hiljem nööridega riputada (92 cm pikk).
  3. Osta endale sobivas värvitoonis 24 mini-pesulõksu (nt 0,3 x 3 cm).
  4. Vali 24 toredat fotot, mis on seotud kalendri saajaga, lase need printida 10x10 suuruste piltidena.

5. Lõika tugevamast paberist või papist 11 x 12 cm tükid, mille ühele poole kleebi fotod ja teisele poole kirjuta numbrid. Variant on fotoalused ka tegemata jätta ning ainult fotosid kasutada. Sel juhul on hea, kui foto on prinditud paberile, mis on ka tagantpoolt kena.
6. Märgi suurele papist alusele pesulõksude asukohad ning kleebi need tugeva liimiga aluse külge. Lõksude vahele aseta tagurpidi keeratud fotod, nii et numbrid moodustavad järjestikuse rea. Variant on numbrid ka segamini asetada, siis lisandub põnev otsimismoment.
7. Leia mõned kuuseoksad või jõulukaunistused, millega kalendrit soovi korral ehtida ning riputa see seinale. Kalender toimib seinal aastaringselt, kuna jõulukaunistused saab suveks eemaldada. Järgmistel aastatel saab vaid fotosid vahetades anda kalendrile uue ilme.

Isetehtud jõulukalendrid näevad kindlasti ehedamad välja kui poest ostetud ning kui kingitustena kasutada fotosid, häid mõtteid või tervislikke ampse, siis ei suurenda jõuluootus ka mõttetut tarbimist.

Ära unusta meisterdamise käigus kuulata ilusat jõulumuusikat, limpsida sooja jooki ning näksida piparkooki.

Muhedat meisterdamist!