Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Kuidas kodus säästlikult tegutseda

Vähem on parem – seda põhimõtet tasub järgida nii oma tarbimisharjumuste kui ka igapäevaste koduste toimetustega seoses. Kipume ostma rohkem, kui meil tegelikult vaja on ning sageli kulutame mõtlematult ka vett ja elektrienergiat. Tänapäeval on säästlik mõtteviis au sees ja seda kahes tähenduses. Esiteks viitab säästlikkus isiklike kulude kokkuhoiule ning teiseks loodusressursside vastutustundlikule kasutamisele. Jagame lihtsaid nippe, mis toovad pikemas perspektiivis kasu nii keskkonnale kui ka su rahakotile.

Kasuta asju nende eluea lõpuni

Uusi kodumasinaid valides saame küll vaadata nende energiaklassi, kuid ilmselt ei mõtle sellele, kui palju vett ja loodusvarasid kulub seadmete tootmiseks.

Näiteks ühe nõudepesumasina valmimise käigus võib kuluda rohkem vett, kui jõuad käsitsi nõusid pestes kasutada kogu oma elu jooksul. Ära osta kergekäeliselt uusi kodumasinaid, vaid paranda olemasolevaid. Mitmeid tööriistu ja seadmeid saab ka sõprade või naabritega jagada.

Kontrolli toatemperatuuri

Kas teadsid, et toatemperatuuri alandamine juba ühe kraadi võrra vähendab küttekulusid ligi viie protsendi võrra? Reisile minnes või pikemaks ajaks kodust lahkudes reguleeri küte madalamaks või lülita täiesti välja.

Planeeri menüü kavalalt

Koosta pere menüü selliselt, et ühel päeval valmistad korraga suurema koguse toitu, millest osa saab kasutada järgmise päeva roogade valmistamiseks. Nõnda hoiad kokku keetmiseks-küpsetamiseks kuluvat energiat ja boonusena ka oma aega.

Keeda ja küpseta teadlikult

Elektriline keedukann on säästlikum kui sama koguse vee keetmine elektri- või gaasipliidil. Aga pea silmas, et valaksid keedukannu vaid nii palju vett, kui sul sel hetkel vaja läheb. Pliidil süüa tehes pane potile-pannile kaas peale. Nii kulutad ainult kolmandiku ilma kaaneta söögitegemisele kuluvast energiast.

Asenda ühekordsed plastpudelid

Vali vedelseebi ja nõudepesuvahendi hoidmiseks korduvkasutatavad pudelid ning leia tootja, kes pakub suuremaid täitepakendeid. Viimase osas saab asjatundlikke nõuandeid ökotoodete poest.

Lisaks keraamilistele dosaatoritele leidub ka metallist, klaasist ja mitmesugustest ümbertöödeldud materjalidest vedelseebipudeleid, mis näevad kindlasti paremad välja kui ühekordsed pakendid.

Pesu pestes pea hoogu


Pane oma riideesemeid pessu pigem harvem — siis püsib kangas kauem kena ning vee- ja energiakulu on madalam. Enamasti saab pesu puhtaks 30 kraadi juures.

Samas 60 või 90 kraadi juures pestes kulub selleks väga palju energiat. Väldi pooltühja pesumasina käivitamist — selle energiakulu on küll väiksem, kuid mitte poole võrra. Eelista trummelkuivatile pesu kuivatamist traditsioonilisel moel.

Tuuluta tube kiiresti ja tõhusalt

Võimalusel ära kasuta konditsioneeri, vaid ava aknad ja lase tuppa värsket õhku. Kui tuba vajab tuulutamist, tee seda kiirelt ja nutikalt. Lühiajaline ruume läbiva tuuletõmbega tuulutamine on palju tõhusam kui akent pikema aja jooksul paokil hoida.

Sisusta kodu minimalistlikult

Mida vähem asju kodus on, seda vähem kulub ressursse nende tööshoidmiseks ja hooldamiseks. Samuti on mõõduka hulga mööbli ja asjadega kodu märgatavalt lihtsam igapäevaselt korras hoida. Minimalistlik stiil sisustuses on kaunis, loodussäästlik ning hoiab ka mõtted selgemad.