Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

FlyLady süsteem – korra loomine kodus

FlyLady süsteemi näol on tegemist kogu maailmas armastatud ja ideaalsete koduperenaiste jaoks mõeldud meetodiga. FlyLady põhimõtted aitavad kodu korras hoida, abistavad koduste tööde ajakava koostamisel, jättes aega ka iseenda jaoks.

FlyLady süsteemi autoriks on ameerika koduperenaine Marla Cilley, kes sõnastas korrahoidmise põhimõtted, tänu millele on kodu alati puhas ning naine saab seejuures tunda end naisena. Hiljem tegi ta ka oma kodulehekülje ja avaldas mitmeid raamatuid, värvates seeläbi palju naisi „lendavate koduperenaiste“ ühingusse. 

FLY lühend tuleneb ingliskeelsest väljendist „Finally love yourself“, mis tõlkes tähendab „hakka end lõpuks ometi armastama!“.  FlyLady süsteem ei ole ainult efektiivse kodumajapidamise juhend, vaid ka kaasaegse ja kõigis valdkondades eduka naise filosoofia.

Antud süsteemi kohaselt tuleb korda pidada regulaarselt ehk iga päev. Järgides FlyLady põhimõtteid, ei pruugigi tekkida vajadust suurpuhastuse järele.

 

FlyLady süsteemi peamised põhimõtted

  • Alustage ja lõpetage oma päev iga kord kahe lihtsa tegevusega. Hommikul tehke korda voodi, õhtul tehke puhtaks kraanikauss, nii et see läigiks. Tegemist on kahe puhtusesaarekesega, millest saab alguse korrapidamine teie kodus.
  • Jaotage korter tsoonideks ja pühenduge nädala jooksul ühele tsoonile. Linnakorteris võivad tsoonideks olla magamistuba, lastetuba, esik, köök, elutuba või vannituba. Koristades terve nädala vaid ühte tsooni, saab jõuda ideaalse puhtuseni.  
  • Kulutage ühe tsooni koristamisele maksimaalselt 15 minutit päevas. FlyLady süsteemi puhul pole oluline mitte tegevuse ära tegemine, vaid protsess. Peagi märkate, et koristades oma kodu süstemaatiliselt iga päev 15 minutit, osutub puhtuse pidamine palju lihtsamaks. Autor soovitab koguni kasutada stopperit, et mitte liiga hoogu sattuda.
  • Pöörake iga päev tähelepanu oma kodu kõige rohkem kasutuses olevatele kohtadele, kus korralagedus kipub tekkima vaid mõne loetud tunni jooksul. See võib olla näiteks esikus paiknev riiul,  kummut või aknalaud. Harjutage ennast seal iga päev korda looma.
  • Võtke kasutusse vihik või märkmik, kuhu te kannate sisse kõik päeva jooksul tegemist vajavad asjad, õhtusöögi menüü ja ostude nimekirja. See aitab tegemistes ja mõtetes paremini korda luua.
  • Puhastage oma kodu mittevajalikest asjadest, tehes seda vastavalt nende esemete kogunemisele.  
  • Puhkepäevad on mõeldud puhkamiseks. See on aeg perega suhtlemiseks, jalutuskäikudeks looduses, hobidega tegelemiseks ja sõpradega kohtumiseks. Puhkepäevad aitavad teil töönädalaks energiat ammutada, mitte seda ära anda, ning seepärast – ei mingit koristamist.

FlyLady süsteem annab teile võimaluse oma kodused toimetused ära teha nii, et sa ei peaks päeva lõpus väsinult diivanile vajuma.