Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Kevadpühad - meisterda koos lastega

Kevadpühad on tore aeg perega koosviibimiseks. Soovides lastele põnevust pakkuda, tekib igal aastal aga küsimus – kuidas seekord pühademune kaunistada? Kõige traditsioonilisem viis on munade värvimine sibulakoortega, kuid see ei jäta lastele just väga palju mänguruumi. Pakume välja vahva viisi, kuidas valged munad lihtsa vaevaga erinevateks loomadeks kehastuvad.

Mida värvimiseks vaja on?


Munadest loomade valmistamine on lihtne ja sa vajad väga väheseid asju, millest enamus kindlasti juba kodus olemas on.

Soovi korral tuleks toidupoest juurde osta vaid munavärvid, kuid tegelikult saab toredaid värve ka erinevatest toiduainetest – punane kapsas, mustikad, kurkum jne.

Otsi enne meisterdamist välja või muretse endale valged munad, munavärvid, äädikas, supilusikas, käärid, laia suuga madalad klaaspurgid või klaasid, permanentne marker, tugevam liim (asja ajab ära ka paberiliim), veekindlat teipi/kleepuvaid etiketi toorikuid/kleepsusid, veidi värvilist paberit, üks tühi munarest ja köögipaberit.

Ettevalmistused enne värvima asumist

  1. Kõigepealt keeda mune tavalisel viisil valmimiseni (või veidi vähem, sest nad küpsevad kuumas vees ise edasi) ja jäta munad kuuma vette veidi jahtuma.
  2. Samal ajal joonista veekindlale etiketile või kleeppaberile erinevad ringid, näokontuurid – alade jaoks, mida soovid munal valgeks jätta.
  3. Kui munad on veel soojad, kuid kätega katsutavad, kuivata need ning kleebi kleepsud kohtadele, kuhu soovid. Proovi servad küünega nii kõvasti kinni tõmmata kui vähegi saad. Kui kleepsu sisse tekivad mõned kortsud, ei ole hullu – see vaid lisab põnevust. Nipp on ka see, et väiksemaid kleepse on kergem munale kleepida kui suuremaid.

Kuidas värvilahust valmistada?

Enamasti on igal munavärvi komplektil oma õpetus peal, kuidas neid kasutada. Tihti tähendab see vajaliku koguse kuuma vee ja värvilahuse segamist, lisades segule veidi äädikat.

Katsetades toiduainetega värvilahuse saamist, tuleks nt sinise värvi saamiseks keeta madalal kuumusel pool tükeldatud punast kapsast (umbes 7 dl vees). Seejärel vesi kurnata ja jahutada, ning lisada u 1,5 spl äädikat.

Värvimine on imelihtne

Kui munad on ette valmistatud ja värv valmis, tuleb munad koos peale kleebitud kleepsudega lihtsalt värvi sisse kasta. Hoida neid seal niikaua, kuni soovitud värvitumedus on munakoorele peale jäänud. Toiduvärvilahuses võtab muna pastelsema tooni juba 3-5 sekundiga, tumedama tooni saamiseks lase veidi kauem seista. Huvitavaid lahendusi saab ka nii, kui hoida muna värvilahuses vaid pooleldi sees.

Pärast värvilahuses olemist, tõsta muna restile või köögipaberile kuivama. Kuivanud munalt võid kleepsud maha kraapida – juba on näha põnevat tulemust, kus kleepsu all olev osa on jäänud valgeks.

Igaüks on joonistamises meister

Enne kõrvade kleepimist on lihtsam munadele peale joonistada silmad, ninad, suud ning kõik muu vajalik, mis antud looma iseloomustab. See on hea koht lasta laste fantaasial lennata – valmistada võib ju ka müütilisi tegelasi või multikakangelasi! Hea on joonistamiseks kasutada permanentset markerit.

Kõrvad, tiivad, saba ja sarved ootavad meisterdamist

Kõige lõpuks joonista soovitud kujuga loomakõrvad ja sarved värvilistele paberitele (nipp: värvilist paberit saab ka ajakirjade piltidest) ning jäta neile väike kleepimisvaru. Lõika kujutised piirjooni mööda välja ning kleebi munale.

Oledki lihtsa vaevaga loonud enda pühadelauale lõbusa loomaaia, mis üsna tõenäoliselt ei jäta ühtegi last külmaks. Pigem võib juhtuda hoopis nii, et rõõm isetegemisest kestab kauem ning põnevalt kaunistatud munasid ei raatsi pärast keegi nahka pista!