Uutel kodudel on kõrgem energiamärgis
Energiamärgis on dokument, mis näitab elamu energiasäästlikkust – see ütleb, kui palju tarbib hoone aastas energiat, mis kulub kütmisele, jahutamisele, vee soojendamisele, ventilatsioonile, valgustusele ning elektriseadmete kasutamisele. Energiamärgist on vaja teada selleks, et saaksid valida endale energiasäästlikuma kodu ning oskaksid aimata, millised hakkavad olema sinu elektri- ja küttearved. Valem on lihtne: mida kõrgem on hoone energiatõhususe klass (A-st kuni H-ni), seda väiksemad on tulevikus energiaarved. Täna loodavatel kodudel on ülimalt energiatõhus A- või B-energiaklass.
„See tähendab, et tänases olukorras pööratakse olulist tähelepanu juba hoone projekti väljatöötamisel otseselt energiatõhususe näitajatele ja nende rollile elukvaliteedi parandamisel. Suurem osa uutest hoonetest võimaldavad elanikel mitte ainult energiatarbimist kontrolli all hoida, vaid säästa targalt kasutades ja oma harjumusi üle vaadates oluliselt rahalisi ressursse,“ toob välja Bonava tegevjuht Taavi Soorm.
Pole kahtlust, et igaüks, kes seda tüüpi hoonesse kodu valib, on pikas perspektiivis võitja, kuigi esialgsed maksed võivad mujal eluasemega võrreldes tunduda suuremad. A- ja B-energiatõhususklassiga hinnatud hoonetes, mis ei vaja energiatõhususe parandamist, tuleks jälgida vaid hoone ja selle seadmete regulaarset hooldust.
Kokku aitavad hoida ka päikesepaneelid
Päikesepaneelide paigaldamine on saamas uusarendustes valmivate uute kodude puhul üha tavalisemaks nähtuseks. Esmapilgul võib paneelide soetamine tunduda suure investeeringuna ning ilmselt tekib mitmetel küsimus, kas need tasuvad end meie üldse kliimas ära. Vastus on jah – päikesepaneelid töötavad ka pilviste ilmadega ning toovad suures plaanis kasu nii sinu rahakotile kui keskkonnale.
Päikesepaneelid Pärnaõue Premium Star elamute katusel
Targa kodu süsteem
Uutel kodudel võib olla paigaldatud targa kodu süsteem, mis teeb sinu elu mugavamaks ja turvalisemaks ning aitab hoida kokku energiakuludelt. Süsteem aitab säästa näiteks küttekuludelt, reageerides välistemperatuurile ja kohaldades vastavalt sellele ventilatsioonisüsteemi tööd. Bonava uutel kodudel on nii korteri- kui majapõhine sundventilatsioon, mis tagab siseruumides kvaliteetse õhu ning võimaldab reguleerida sisse- ja väljatõmbe tugevust. Lisaks sellele saad reguleerida ka ringleva õhu temperatuuri.
Tark kodu ühendab omavahel põhilised kodused tehnosüsteemid, nagu valgustus, küte või jahutus. Elanikuna saad juhtida seadmete tööd arvutist või nutiseadmest kõikjalt, kus on tagatud ligipääs internetiühendusele. See tuleb kasuks näiteks siis, kui oled kodust eemal või lähed reisile ning soovid temperatuuri või valgustuse maha keerata.
Energiatõhusa hoone roll muutub tänapäeval üha määravamaks nii elumugavuse parandamisel kui ka rahaliste vahendite säästmisel.