Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Kuidas valida kodu paberil

Kui plaanid unistuste kodu ostmist ning oled valmis selle nimel aasta või paar ootama, tasub hoida pilk peal müüki tulevatel uusarendustel. Mida varem eelmüügis oleva maja kasuks otsustada, seda suurem on korterite valik. Ehituse algusjärgus olevatel korteritel on aga üks eripära – neis ei saa enne ostutehingut sees käia, et sobivust hinnata.

Bonava ehitusvaldkonna juht Klaus Treimann annab nõu, mille põhjal otsustada korteriostu siis, kui maja vundament on alles valamisel.

Vaata asukoht oma silmaga üle

Sel ajal, kui tulevastest korteritest saab näha vaid jooniseid ja illustratiivseid pilte, on maja asukoht siiski päriselt olemas. Võta asendiplaanid kaasa ja mine uusarenduse ehitusplatsi juurde kohale.

Palu müügikonsultandil hoone projekti põhjalikult tutvustada, kasuta oma kujutlusvõimet ning liigu maja asukohas ringi – nii saad selle vahetu ümbruskonna kohta parema ettekujutuse kui arvutiekraani taga.

Asukohaga tutvudes võiks üle vaadata huvipakkuva korteri asetuse teiste majade ning ilmakaarte suhtes. Püüdes oma uut kodu selles paigas ette kujutada, saab mõelda, millisesse tuppa päike rohkem paistab, milline vaade avaneb elutoa aknast ning kuhu suunda jääb tulevane rõdu.

Naabruskonna vaatluse käigus tuleb kindlasti usaldada sisetunnet. Kodu puhul saab muuta paljusid asju, kuid mitte selle asukohta. Valides endale elukohta, mõtle läbi, et see oleks su harjumuspärase ja soovitud elustiiliga kooskõlas.

Tutvu projektiga peensusteni

Soetades kodu, mis on alles paberil, tasub projekti väga põhjalikult uurida. Alustuseks peaks muidugi vaatama, kui palju on ruutmeetreid ja eelkõige seda, missugune on planeering.

Korteri mugavuse puhul ei pruugi määravaks olla mitte ruutmeetrite arv, vaid hoopis ruumide planeering ja funktsionaalsus. Võib juhtuda, et suur korter on planeeringult sootuks ebaefektiivsem väiksemast, kuid hästi läbimõeldud korterist, mis on ostuhinna ja ka hilisemate kulude poolest soodsam.

Ehitusjärgus korterit soetades tasub arendajalt kindlasti uurida, mil määral on võimalik uue kodu kujunduse osas kaasa rääkida.

Enamasti saab ostja valida sisearhitekti loodud lisapakettide vahel, mis sisaldavad näiteks erinevaid põrandakatte materjale, keraamilisi plaate ning seinavärve. Paketi valikul võiks lisaks meeldivusele ja hinnale arvesse võtta ka materjalide hooldusviisi ja vastupidavust.

Mõtle korteriuksest väljapoole

Plaanides soetada kodu majja, mis pole veel valmis ehitatud, tuleb varuda kujutlusvõimet ka korterist väljapoole jäävale osale.

Esmalt kontrolli üle, kas kodu juurde kuulub panipaik. Sõltuvalt sellest, kas tahaksid sinna paigutada jalgratast, hoidiseid või muud kraami, hinda panipaiga suurust, ligipääsetavust, sisekliimat ja turvalisust.

Veenduda tuleb ka parkimiskoha olemasolus. Kui tegemist pole majaaluse parklaga, kujutle teekonda koduuksest autoni ning mida sa sel teel tavaliselt kaasas kannad.

Väike jalutuskäik teeb enamasti ainult head, aga magavate laste tuppa tõstmisel vihmase ilmaga omandab vahemaa pikkus teistsuguse tähenduse. Muuhulgas tasub küsida, kas parkimiskoht asub majaga samal krundil. See asjaolu võib tähtsaks osutuda näiteks KredExi käenduse kasutamise puhul.

Lastega perede jaoks omab suurt rolli mänguväljakute olemasolu ja hooviala turvalisus. Selleks, et lapsed tahaksid õue minna, peaks kodu ümbritsev õueala olema lahendatud nii, et pere pisemad leiaksid seal piisavalt tegevust. 

Kodu ostes peaks veenduma ka selles, mil määral on arendaja hoolitsenud infrastruktuuri eest. Tunne huvi, missugust teed mööda saab koju sõita ning millised on võimalused ühistranspordi kasutamiseks. Uute elamupiirkondade valmides täiendab ümbruskonna taristut tihti ka kohalik omavalitsus.

Kalkuleeri kõiki kulusid

Kodu ostmine on pikaajaline investeering, mille puhul tuleks arvestada nii ühekordse väljamineku kui ka hilisemate püsikuludega. Kasulik on teada, missugused on kavandatava kodu tehnosüsteemid, eelkõige kütte- ja ventilatsioonilahendus.

Lisaks neile sõltub hilisemate igakuiste arvete suurus osaliselt üldelektri kulust, sealhulgas näiteks välisvalgustuse, kaldtee kütte ja liftide elektritarbimisest.

Rahalise poole pealt peaks veel uurima, kas ja millised lisakulud ostuga kaasnevad ning millal ja milliste osade kaupa tuleb raha välja käia. Pangast laenupakkumist küsides tasub läbi rääkida selle osas, missugused on võimalused lisada laenupakkumisse kohe ka summa köögimööbli või garderoobi sisustamise tarvis.

See tähendab küll laenumakse suurenemist, kuid hoiab ära olukorra, kus seisad keset tühja uut kodu ja pead kööki või garderoobi tellides korraga suure rahasumma välja käima.

Uuri arendaja tausta

Enne lepingu sõlmimist ja uusarendusse kodu ostmist tasub tutvuda kinnisvaraarendaja taustaga.

Tutvuda võiks ettevõtte teiste projektidega, võimalusel külastada sama arendaja juba valminud või valmimisjärgus hooneid ning näidiskortereid. See annab aimu, milline võiks paberil huvi äratanud kodu tegelikult välja näha.

Selle põhjal, kui kaua on arendaja tegutsenud ja missugused on olnud tema varasemad projektid, saad valida usaldusväärse müüja. Parima kindluse tagab asjaolu, kui ostad uue kodu arendaja emaettevõttelt. See tähendab, et maja arenduse ja ehitamise jaoks ei ole loodud eraldi juriidilisi isikuid ning hilisemate võimalike garantiiküsimuste eest vastutab sama ettevõte.

Pikaaegse ehitus- ja kinnisvara arendamise kogemusega ettevõtetes osatakse ehitustel esinevaid peamisi vigu ja puuduseid ennetada. Samuti on äärmiselt oluline, et nad eksisteerivad kliendi jaoks ka pärast müügitehingu sõlmimist. See tähendab, et kui ilmnema peaks mõni mure, on olemas asjatundjad, kelle poole nõu ning abi saamiseks pöörduda.