Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Harku metsast mõisani ja tagasi

Harku nimetus on väga vana ja arvatakse, et see pärineb soomekeelsest sõnast harkko, mis tähendab suurt kivikamakat või lihtsalt kamakat. Paralleelse nimetusena on käibel olnud ka Harkua. 8 km pikkune loodusrada algab Harku metsa kirdeservas asuvast parklast Tähetorni tänava ääres ja kulgeb mööda metsateid ja -sihte.

Matkaja käsutuses on õpperaja alguses parkla, puhkekoht ja rada tutvustav kaart. Kogu raja läbimiseks võib kuluda kuni 5 tundi. Mitmete peatus- ja puhkekohtadega rada on tähistatud suunaviitadega ja sealt leiab 13 huvipunkti. Rada on ringikujuline ja jõuab lõpuks alguspunkti tagasi, olles läbitav ka eraldi lõikudena, näiteks Harku mõisani. Mööda küllaltki kitsast ja madalat liivakünnist kulgev rada eraldab kahte turbasood: madalamat Mustsood ja kõrgemat Valgesood ning jõuab välja Harku mõisaparki.

Valgesoost veelgi lõuna pool asub kolmaski – Kollane soo. Kokku tuntakse neid kui Harku raba. Vahetult liivakünnise servalt saab alguse rabamännik. Mändide keskmine kõrgus on siin vaid 11 meetrit. Vaatamata lühikestele ning peenikestele puutüvedele on need männid väga eakad, väärikamad neist lausa üle 100-aastased. 

Matkajal on võimalik valida mitme erineva pikkusega marsruudi vahel, mis kõik saavad alguse Harku metsa kirdeservas olevast parklast.

1)      Suurt ringi läbides saab tervikliku ülevaate Harku metsast, soodest, luitestikust ja mõisaansamblist. Selle 8 km pika ning vahelduva reljeefiga matkaraja läbimiseks kulub vähemalt 5 tundi. 

2)      Lühem, 6-kilomeetrine ring tutvustab 3-4 tunniga Harku luitestikku, Harku mõisa ja mõisaparki ning Valgesood.

3)      Noorele matkajale või perele meeldivaks pooleteisetunniseks jalutuskäiguks sobiv 3 km rada viib Harku luitestikust Harku mõisapargini.

4)      Neljas rada, mis on samuti 6 km pikk, kulgeb Harku luitestikust Harku metsa idaparklani läbides Harku mõisa ja mõisaparki, Valgesood ja Kollast sood.

Matkarada on ühendatud Nõmme Spordikeskuse terviserajaga, mis pakub suusatajatele ja jooksjatele lausa 15 km pikkuse kosutava männilõhnalise ringi.