Veebilehe vaatamiseks proovi teist veebilehitsejat.

Raja rõdule väike aed

Kortermaja rõdule annab rohkelt hubasust väike lilleaed või mitmekesine potipeenar. Näpunäiteid rõdule roheluse toomiseks jagab Bonava Soome kvaliteedi- ja keskkonnakoordinaator ja hobidekoraator Riikka Pitkälä.

Kui taimedel jagub piisavalt kasvuruumi, valgust, toitaineid ja vett, ning on loodud korralik kuivendusdreen, võib rõduaiast rikkalikku saaki oodata. Kujunda rõdust hubane ajaveetmiskoht, kus päikselisel päeval hommikut alustada. 

Ilmakaarte mõju

Rõdu asetus ilmakaarte suhtes mõjutab rõdul valitsevaid tingimusi. Päikeseline, varjuline või poolvarjuline asukoht määrab selle, kui palju on rõdul soojust ja valgust. Samuti mängivad olulist rolli tuul ja sademed. Seetõttu tuleb rõduaeda sobivaid taimi valides arvestada ilmakaarte ja naabruses asuvate hoonetega.

Läänepoolne rõdu on peamiselt poolvarjuline. Kõige rohkem on seal valgust õhtusel ajal. Selline rõdu sobib suuremale osale taimedest. Vaid väga palavat kliimat armastavad taimed ei tunne end läänepoolsel rõdul hästi.

Ka idapoolne rõdu on tingimustelt poolvarjuline. Kõige rohkem on seal valgust hommikupoolikul. Temperatuurilt võib see läänepoolsest rõdust pisut jahedam olla. Idapoolsel rõdul tunnevad end kõige paremini poolvarju armastavad taimed.

Lõunapoolne rõdu on kõige soojem ja päikesepaistelisem. Siin tunnevad end hästi kuiva ja kuuma kliima taimed, kuid siia võib istutada ka poolvarju armastavaid taimi. Keskpäevases kuumuses tuleks taimi otsese päikese eest varjata, sest lõõskav päike võib liiga teha ka kõige vastupidavamatele taimedele.

Põhjapoolsele rõdule paistab päike hommikul ja õhtul vaid väga lühikest aega. Seega tunnevad seal end kõige paremini varjulist kasvukohta ja osaliselt ka poolvarju armastavad taimed.


Idandamine ja istutamine

Kui sobivate taimede osas on otsusele jõutud, võib asuda seemnete mulda panemise ja istutamise juurde. Taimede istutamise aeg sõltub sellest, kas soovite taimed ise seemnest kasvatada või istutada juba valmis taimed. Tähelepanu tasub pöörata seemnete külviajale, sest mõne taime puhul on idanemisaeg väga pikk.

Selleks, et seemnest kasvatamine edukalt kulgeks, võib siseruumides kasutada istutuskasti, mis on kaetud õhku läbilaskva kilega. Kaubandusest leiab ka minikasvuhooneid, mille plastikust kaas mullal kuivada ei lase. Kui seemnetest on tõusnud taimed, on aeg need pikeerida ehk pottidesse ümber istutada.

Pikema idanemisajaga on sellised aeglasema kasvuga taimed nagu rosmariin, tüümian ja tšillipipar. Otse potti külvamiseks sobivad kiirekasvulised taimed, näiteks basiilik, koriander, petersell ja piparmünt.